Menu Zamknij

Gruda u koni – leczenie

Czym jest gruda u koni?

Gruda to choroba skórna powodowana przez bakterię Dermatophilus congolensis, która często rozwijająca się w warunkach wilgotnych i błotnistych. Najczęściej gruda występuję w okresach jesienno-zimowych oraz na początku wiosny. W tym czasie konie częściej stoją w boksach, a na zewnątrz często jest deszczowo i wilgotno. Gruda zazwyczaj pojawia się u koni na tylnych nogach w okolicach piętek i zgięcia pęcinowego tworząc miejsca zaczerwienione które z czasem pokrywą się strupkami. Warto pamiętać, że konie o białych nogach, delikatnej skórze oraz konie charakteryzujące się szczotami na pęcinach często są bardziej podatne na grudę.

Leczenie grudy u koni

Krok 1 Przygotowanie

              Aby pozbyć się strupków w delikatny sposób najpierw należy je namoczyć. Dobrze jest do tego użyć letniej wody z dodatkiem delikatnego mydła. Jeżeli strupki są odpowiednio namoczone, zabieg ten nie powinien stwarzać dyskomfortu u konia.

UWAGA! Nie należy zdrapywać strupków na siłę, gdyż może to doprowadzić do powstania kolejnych ran i nowego miejsca dla bakterii!

Krok 2 Dezynfekcja

              Następnym krokiem jest dokładne umycie kończyny konia płynem antybakteryjnym Muddy Buddy Scrub, który po zastosowaniu należy pozostawić na nodze konia przez 5 min, a następnie dokładnie spłukać i osuszyć miejsce występowania grudy.

Krok 3 Maść

              Kiedy noga konia jest już oczyszczona i sucha stosujemy maść Muddy Buddy Ointment. Preparat ten ma właściwości antybakteryjne oraz tworzy wodoodporną barierę dzięki czemu noga konia będzie zabezpieczona nawet w wilgotnych warunkach. Maść chroni nogę konia oraz przyśpiesza gojenie się skóry.

Krok 4 Ochrona

W okresach jesienno-zimowych, kiedy konie spędzają dużo większą część dnia w boksach, a padoki często są błotniste warto jest wspomóc się odpowiednim preparatem. Muddy Buddy Powder to proszek, który wytwarza na skórze warstwę hydrofobową, dzięki której błoto nie przywiera do nóg konia, a kończyny pozostają suche, a co za tym idzie mniej narażone na występowanie grudy. Innym preparatem o podobnym działaniu jest olej w spreju PIG OIL & SULPHUR, który również tworzy wodoodporną barierę, dodatkowo nawilżając i pielęgnując sierść konia.

Zapobieganie grudzie u koni

  • Unikaj padokowania konia oraz treningów na błotnistym podłożu, a jeżeli nie ma innej możliwości, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie nóg konia. (np. Muddy Buddy Powder)
  • Regularnie sprzątaj boks konia, tak aby ściółka była czysta i sucha.
  • Jeżeli używasz ochraniaczy na nogi konia, zadbaj o odpowiednio dobrany rozmiar, aby uniknąć otarć. Przed treningiem sprawdź, czy ochraniacze są czyste i suche.
  • Jeżeli zauważysz otarcia lub skaleczenia na nogach konia, dokładnie oczyść rany i zastosuj preparat, który pomoże w ich gojeniu (np. Tea Tree Oil Ointment)
  • Po każdym treningu i wyjściu na padok pamiętaj o dokładnym wysuszeniu nóg konia.

Seria na Grudę dla koni Lincoln Muddy Buddy

Lincoln Muddy Buddy Scrub

              Silny, antybakteryjny płyn usuwający brud i błoto o szerokim spektrum składników antybakteryjnych. Gliceryna nawilża, łagodzi podrażnioną skórę i zmiękcza strupki. Muddy Buddy Scrub działa łagodnie na podrażnioną skórę oczyszczając ją.

Muddy Buddy Ointment

              Łagodząca, antybakteryjna maść na grudę chroniąca skórę i piętki w wilgotnych warunkach. Preparat tworzy wodoodporną barierę, dzięki czemu chroni rany i działa łagodząco. Maść zawiera siarkę, która buduję keratynę i kolagen przez co aktywnie uczestniczy w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Co więcej wspiera ona walkę z grzybiczymi i bakteryjnymi zakażeniami skóry. Muddy Buddy Ointment chroni przed nawrotem grudy oraz działa nawet przy złej pogodzie.

Muddy Buddy Powder

              Lekki, antybakteryjny puder, tworzący wodoodporną barierę, która chroni przed woda i błotem. Wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry sprawiając, że błoto nie przykleja się do skóry, a od razu odpada. Puder jest bardzo ekonomiczny w użyciu. Proszek nie brudzi, nie zostawia śladów, a także jest łatwy do usunięcia. Sprawdzi się idealnie u koni o delikatnej skórze podatnej na grudę. Można go stosować jako zarówno jako zabezpieczenie nóg koni podczas padokowania, jak i podczas treningów.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.