Menu Zamknij

Jak chronić konia przed owadami

Jak radzić sobie z insektami w stajni?

Dziś skupimy się problemie, który jest dość aktualny o tej porze roku w każdej stajni. Wraz z przyjściem cieplejszych dni pojawiają się mali, niechciani goście czyli owady. Każdy jeździec i koń wie jak uciążliwe potrafią być insekty w stajni.
Utrudniają codzienne treningi na koniu i wyjazdy w teren w siodle, powodując podirytowanie i złość u wierzchowca, która objawia się rzucaniem głową oraz szyją. Jakby tego było mało nasz przyjaciel nie zazna również chwili spokoju pasąc się na pastwisku, ponieważ będzie ciągle nękany przez gzy, muszki i komary.
Niestety nie istnieje jeden sposób, który jest w stanie w 100% uchronić naszego konia przed ugryzieniami owadów, ale chociaż trochę zmniejszy częstotliwość ataków muszek.

Niektóre konie są bardzo delikatane na ugryzenia insektów, które powodują
u nich obrzęki, problemy skórne oraz świąd, dlatego szczególnie w przypadku takich koni trzeba sięgnąć po preparaty, które przyniosą ulgę po ugryzieniach.

Krok 1 – spray odstraszający owady dla koni

Jest to pierwszy i podstawowy pomysł, który pomoże uporać nam się z atakiem insektów w stajni. Przy wyborze sprayu odstraszającego owady należy wziąć pod uwagę jego długotrwałość oraz moc działania. Niektóre konie mają delikatną i wrażliwą skórę i mogą źle tolerować mocne, chemiczne spraye odstraszające owady. W tym przypadku warto poszukać produktów dla koni, które jednocześnie odstraszają insekty, ale są odpowiednie dla wrażliwej skóry oraz są produkowane na bazie naturalnych substancji.

Przykładem takiego produktu będzie Lincoln Water Based Fly Repellent, którego bazą jest woda nie alkohol jak w większości sprayów dla koni. Dodatkowo spray zapewnia 12 godzinną ochronę przed insektami.

Kolejnym produktem odstraszającym owady dla koni z wrażliwą skórą jest Lincoln Citronella Spray with Aloe Vera. Podstawą tego preparatu jest naturalny olejek cytronelowy, który ma delikatny i orzeźwiający zapach, dodatkowo spray
posiada aloes, który nawilża, pielęgnuje i łagodzi podrażnienia skóry u koni – efekt utrzymuje się do 8 godzin.
Jest to najczęściej wybierany przez was spray odstraszający owady z naszej oferty.

Jeśli twój koń nie ma problemów skórnych i dobrze toleruje silniejsze substancje to odpowiednim wyborem okaże się Lincoln Power Repel lub Lincoln Ditch The Itch – szczególnie w przypadku nadwrażliwości na ukąszenia muszek- lipcówka, egzema.

Jeśli twój koń nie ma problemów skórnych i dobrze toleruje silniejsze substancje to odpowiednim wyborem okaże się Lincoln Power Repel lub Lincoln Ditch The Itch – szczególnie w przypadku nadwrażliwości na ukąszenia muszek- lipcówka, egzema.

Pamiętajmy jednak, że z każdą kapielą konia słabnie działanie sprayów odstarszających owady!

Dlatego w naszej ofercie znajdziecie specjalne szampony odstraszające owady, które jeszcze spotęgują działanie sprayu a nie go osłabią np. Lincoln Summer Fly Wash – dodatkowo szampon ma działanie chłodzące więc przyniesie ulgę przegrzanym i zmęczonym mięśniom konia po wysiłku w wysokich temperaturach.

Krok drugi – czosnek dla koni

W walce z owadami w stajni możemy działać nie tylko od zewnątrz ale i od wewnątrz podając naszemu koniowi czosnek.
Koń spożywający czosnek wraz z potem wydziela zapach, który odstrasza owady – jest to naturalny środek odstraszający owady od koni.
Dodatkowo czonsek zmniejsza opuchliznę powstałą po ugryzieniach insektów.
W naszej ofercie znajdziecie 3 warianty czosnku: w płynie Lincoln Liquid Garlic, w proszku Lincoln Garlic Powder oraz w granulkach Lincoln Garlic Granules. Pamiętajcie, że czosnek należy podawać regularnie przez dłuższy okres aby zauważyć efekty.

Krok trzeci – balsamy łagodzące ugryzienia owadów dla koni

Co jeśli nasz koń już zostanie pogryziony przez owady?
W tym przypadku pozostaje nam już użycie balsamów łagodzących świąd i opuchliznę po ugryzieniach owadów.
U niektórych koni można zauważyć silne objawy po ugryzieniach owadów jak np. świąd, opuchlizna, wysypka- tzw. lipcówka lub egzema.
Najważniejsze jest zmniejszenie uczucia świądu, ponieważ koń drapiąc się jeszcze bardziej uszkadza skórę przez co wydłuża się proces gojenia. Na ciele konia można zauważyć liczne małe zgrubienia, jest to reakcja organizmu
konia na ukąszenia muszek.

Z powodzeniem w takich przypadkach sprawdza się nasz balsam do problemów skórnych, łagodzący uczucie świądu Lincoln Magic Gel lub Lincoln Stop The Itch.

Możesz też uchronić swojego konia jeszcze zanim zostanie ugryziony przez meszki podając mu suplementy zmniejszające reakcje alergiczna na ugryzienia.

Dla koni cierpiących na egzemę polecamy mieszankę Lincoln Quititch, która zmniejsza reakcje uczuleniową u konia po ugryzieniu i minimalizuje uczucie świądu.

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.